Dzisiaj: 24 Kwiecień 2024    |    Imieniny: Aleks, Grzegorz, Aleksander
  • Wójt Gminy Gołcza odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi
    Wójt Gminy Gołcza odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi

    Jest nam niezwykle miło poinformować, iż Wójt Gminy Gołcza Lesław Blacha został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi nadanym postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej za zasługi na rzecz społeczności lokalnej.>>czytaj więcej>>

  • Gołcza w 10 najlepszych gmin wiejskich w Polsce!
    Gołcza w 10 najlepszych gmin wiejskich w Polsce!

    Gmina Gołcza zajęła 9. miejsce wśród gmin wiejskich w Polsce w Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej”. Tak wysoka nota jest ogromnym osiągnięciem w szczególności, że Ranking Samorządów "Rzeczpospolitej" jest jednym z najbardziej prestiżowych i wiarygodnych w Polsce. >>czytaj więcej>>

  • Wójt Gminy Gołcza Lesław Blacha nagrodzony „Orłem WPROST”
    Wójt Gminy Gołcza Lesław Blacha nagrodzony „Orłem WPROST”

    Z ogromną przyjemnością informujemy, iż Wójt Gminy Gołcza Lesław Blacha został nagrodzony „Orłem WPROST” w kategorii Samorządowiec Regionu Gminy Wiejskie w uznaniu za szczególne osiągnięcia w działalności samorządowej i pracę na rzecz społeczności lokalnej. >>czytaj więcej>>

Historia Gminy

Najstarsze źródło historyczne wspomina o Gołczy w 1325 roku. Wtedy istniała w tej miejscowości parafia, a jej plebanem był nijaki Jakub. Inne wzmianki notują wieś pod rozmaitymi nazwami, np.: De Golecz (1398), De Golcz (1425), Golcza (1470-1480). Osada była własnością szlachecką - najpierw Jana Niemierzy z Gołczy herbu Mądrostki i Stanisława Gołeckiego, a później krewnych. Miejscowe probostwo stanowiło uposażenie kapituły św. Floriana w Krakowie. W 1779 roku wieś będąca w zastawie przeszła na fundusz Akademii Krakowskiej. Tu urodził się Jan Nepomucen Kossakowski (1775-1808), późniejszy biskup inflancki i wileński, członek Komisji Edukacji Narodowej.

Gołcza po trzecim rozbiorze Polski znalazła się w zaborze austriackim, w tzw. Galicji Zachodniej. W 1809 roku Galicja Zachodnia została przyłączona do Księstwa Warszawskiego, a w 1815 roku po Kongresie Wiedeńskim Gołcza znalazła się pod zaborem rosyjskim.

W 1905 roku rząd carski prowadził w Gołczy czterooddziałową szkołę podstawową o celach rusyfikacyjnych. Języka polskiego uczono tylko dwie godziny tygodniowo i tylko w soboty. W tej sytuacji Andrzej Duda założył tajną szkołę polską, w której uczył języka polskiego, rachunków i geografii. Dzięki tej niepozornej szkółce kilku mieszkańcom udało się skończyć studia wyższe.

Po odzyskaniu niepodległości szybko rozwija się życie kulturalne. Powstają polskie szkoły, Ochotnicza Straż Pożarna, domy ludowe.

Po drugiej wojnie światowej następuje szybki rozwój gminy. Odbudowano domy, drogi, zelektryfikowano miejscowości.

Obecnie wszystkie wioski posiadają sieć wodociągową, większość posiada sieć gazową i telekomunikacyjną, niektóre posiadają stałe łącza internetowe. Sieć kanalizacji liniowej obejmuje: Gołczę, Rzeżuśnię, Wielkanoc, Chobędzę.