Dzisiaj: 23 Kwiecień 2024    |    Imieniny: Jerzy, Wojciech
  • Wójt Gminy Gołcza odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi
    Wójt Gminy Gołcza odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi

    Jest nam niezwykle miło poinformować, iż Wójt Gminy Gołcza Lesław Blacha został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi nadanym postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej za zasługi na rzecz społeczności lokalnej.>>czytaj więcej>>

  • Gołcza w 10 najlepszych gmin wiejskich w Polsce!
    Gołcza w 10 najlepszych gmin wiejskich w Polsce!

    Gmina Gołcza zajęła 9. miejsce wśród gmin wiejskich w Polsce w Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej”. Tak wysoka nota jest ogromnym osiągnięciem w szczególności, że Ranking Samorządów "Rzeczpospolitej" jest jednym z najbardziej prestiżowych i wiarygodnych w Polsce. >>czytaj więcej>>

  • Wójt Gminy Gołcza Lesław Blacha nagrodzony „Orłem WPROST”
    Wójt Gminy Gołcza Lesław Blacha nagrodzony „Orłem WPROST”

    Z ogromną przyjemnością informujemy, iż Wójt Gminy Gołcza Lesław Blacha został nagrodzony „Orłem WPROST” w kategorii Samorządowiec Regionu Gminy Wiejskie w uznaniu za szczególne osiągnięcia w działalności samorządowej i pracę na rzecz społeczności lokalnej. >>czytaj więcej>>

Wielkanoc jest w Małopolsce

W minioną sobotę w gminie Gołcza odbył się uroczysty finał konkursu na pamiątkę wielkanocną z Małopolski pt. „Wielkanoc jest w Małopolsce” zorganizowanego po raz pierwszy przez samorząd województwa. Uroczystość miała miejsce w Wielkanocy – jedynej w Polsce miejscowości o tak niezwykłej nazwie.

Na początku uroczystości głos zabrali członek zarządu Jacek Krupa oraz wójt gminy Lesław Blacha. Następnie absolwenci Gimnazjum Publicznego im. Jana Pawła II w Gołczy przedstawili inscenizację legendy o Wielkanocy i „cudownym źródełku”. Potem przystąpiono do ogłoszenia wyników.

Do konkursu zgłoszono 67 prac z różnych zakątków Małopolski w dwóch kategoriach „Alleluja po małopolsku” i „Odbiła mi palma”.

Pierwszą nagrodę, w wysokości 1 500 zł, zdobyła Teresa Ścisłowicz (Bór, Nowy Targ) za stworzenie filcowej podkładki i przypinek w kształcie pisanek. Autorka wykazała się twórczym połączeniem tradycji ze współczesnością podkreślając niejednorodne oblicza naszego regionu oraz wydobywając charakterystyczne cechy stroju ludowego, inspirując się wzornictwem podhalańskim, sądeckim i krakowskim.

Drugą nagrodę, w wysokości 1 000 zł, otrzymała Dorota Pacanowska (Tarnów) za pracę „Pisanka ażurowa z jaja gęsiego - Parzenica”. Komisja konkursowa doceniła szczególnie precyzję wykonania z wykorzystaniem motywu parzenicy podhalańskiej.

Wyróżnienie zdobyła Magdalena Kostrzewa-Smreczak (Lipnica Mała) za pracę „Zbyrcok baran – dzwonek ceramiczny w kształcie baranka”. Autorka odwołała się do tradycji wielkanocnych, połączyła formę dzwonka ceramicznego z kształtem baranka, wykorzystała kształt dzwonka pasterskiego zbyrcoka i nadała mu formę stylizowanego baranka.

Wyróżnienie przyznano również Katarzynie Buglewicz (Zabierzów) za pracę „Kura, rasa małopolska”. Uwagę zwraca współczesna forma artystyczna i oryginalny pomysł. 
Obie wyróżnione prace ze względu na niewielkie rozmiary, trwałość, możliwość powielania i walory użytkowe mogą doskonale pełnić funkcję pamiątki regionalnej.

Podczas finału konkursu zaprezentowanych zostało 30 wybranych przez Komisję Konkursową prac, które będzie można oglądać na wystawie pokonkursowej, która odbędzie się w dniach 14-18 kwietnia br. w Bibliotece i Ośrodku Animacji Kultury Gminy Gołcza.

W czasie uroczystości, oprócz prac konkursowych można było podziwiać prace koronkarskie wykonane przez Sekcję Rękodzieła Artystycznego działającego przy BiOAK Gminy Gołcza. Ponadto Koła Gospodyń Wiejskich z Kamienicy, Chobędzy i Wysocic przygotowały degustację przepysznych wielkanocnych potraw, które zachwycały nie tylko smakiem, ale również wyglądem.