Tylko u nas… Wielkanoc przez cały rok!

Ci, którzy odliczają czas do zbliżających się świąt wiedzą, że pozostał już tylko miesiąc oczekiwania – ostatnie cztery tygodnie Wielkiego Postu. Wielkanoc jest źródłem głębokich przeżyć duchowych i religijnych. Jest też Wielkanoc, którą o dowolnej porze roku można zobaczyć na własne oczy... i źródło tu także jest. Stała się inspiracją dla niejednego do zorganizowania ciekawego wydarzenia kulturalnego lub wyprawy. Zobaczyć na własne oczy Wielkanoc – jedyną miejscowość w Polsce o takiej właśnie nazwie – bezcenne!…

Co wiadomo o historii miejscowości Wielkanoc, położonej w gminie Gołcza? Skąd pochodzi nazwa wioski?

Dzieje wspomnianej miejscowości sięgają aż czasów średniowiecza. Pierwsze wzmianki o wsi Wielkanoc pochodzą z 1382 roku. Wpis ten pojawił się w kronikach sądowych. W XVI wieku Wielkanoc była jednym z aktywnie działających ośrodków reformacyjnych na Ziemi Miechowskiej. Powstał tu m.in. murowany zbór z kryptą grobową (wystawiony w 1616 roku przez Stanisława Wielowiejskiego), szkoła, młyn a nawet drukarnia i szpital. Na ówczesne czasy Wielkanoc była więc jedną z najnowocześniejszych wsi w całej okolicy, w której rozwinął się kult Świąt Wielkanocnych. Na uroczyste obchody święta zjeżdżali się tu liczni wierni.

Z grona znanych osób z tamtego okresu, których los związał z dziejami Wielkanocy, najczęściej wymienia się: Jana Brożka (profesora Akademii Krakowskiej, który pisał tu i pracował) oraz Mateusza Królika (krakowskiego kupca).

Wieś Wielkanoc bardzo ucierpiała podczas Potopu Szwedzkiego w 1655 roku. Najeźdźcy dwukrotnie splądrowali zbór, po czym spalili go, w czym pomóc miała również ludność z okolicznych miejscowości. Podobno spadła na nią kara – w ciągu jednej nocy wszyscy napastnicy potopili się w okolicznych bagnach.

Do czasu rozbiorów, czyli do końca XVIII wieku, zbór w Wielkanocy pozostawał jedynym ośrodkiem innowierczym na Ziemi Miechowskiej. Całkowitego zamknięcia doczekał się około 1848 roku. Obecnie jedynym śladem jego istnienia jest przydrożny krzyż – ostatni ślad po cmentarzu luterańskim.

Pomimo upływu czasu ta jakże niepowtarzalna nazwa miejscowości pozostała niezmieniona… Nie zmieniło się również przywiązanie miejscowej społeczności do kultu religijnego, o czym świadczą m.in. liczne przydrożne kapliczki i krzyże oraz duże zainteresowanie uczestnictwem w pochodach z palmami wielkanocnymi, organizowanych co roku w Niedzielę Palmową. Najbliższy przemarsz z gałązkami wielkanocnymi odbędzie się już za trzy tygodnie, tj. 20 marca 2016 roku.