Wielkanoc jest w Małopolsce

W minioną sobotę w gminie Gołcza odbył się uroczysty finał konkursu na pamiątkę wielkanocną z Małopolski pt. „Wielkanoc jest w Małopolsce” zorganizowanego po raz pierwszy przez samorząd województwa. Uroczystość miała miejsce w Wielkanocy – jedynej w Polsce miejscowości o tak niezwykłej nazwie.

Na początku uroczystości głos zabrali członek zarządu Jacek Krupa oraz wójt gminy Lesław Blacha. Następnie absolwenci Gimnazjum Publicznego im. Jana Pawła II w Gołczy przedstawili inscenizację legendy o Wielkanocy i „cudownym źródełku”. Potem przystąpiono do ogłoszenia wyników.

Do konkursu zgłoszono 67 prac z różnych zakątków Małopolski w dwóch kategoriach „Alleluja po małopolsku” i „Odbiła mi palma”.

Pierwszą nagrodę, w wysokości 1 500 zł, zdobyła Teresa Ścisłowicz (Bór, Nowy Targ) za stworzenie filcowej podkładki i przypinek w kształcie pisanek. Autorka wykazała się twórczym połączeniem tradycji ze współczesnością podkreślając niejednorodne oblicza naszego regionu oraz wydobywając charakterystyczne cechy stroju ludowego, inspirując się wzornictwem podhalańskim, sądeckim i krakowskim.

Drugą nagrodę, w wysokości 1 000 zł, otrzymała Dorota Pacanowska (Tarnów) za pracę „Pisanka ażurowa z jaja gęsiego - Parzenica”. Komisja konkursowa doceniła szczególnie precyzję wykonania z wykorzystaniem motywu parzenicy podhalańskiej.

Wyróżnienie zdobyła Magdalena Kostrzewa-Smreczak (Lipnica Mała) za pracę „Zbyrcok baran – dzwonek ceramiczny w kształcie baranka”. Autorka odwołała się do tradycji wielkanocnych, połączyła formę dzwonka ceramicznego z kształtem baranka, wykorzystała kształt dzwonka pasterskiego zbyrcoka i nadała mu formę stylizowanego baranka.

Wyróżnienie przyznano również Katarzynie Buglewicz (Zabierzów) za pracę „Kura, rasa małopolska”. Uwagę zwraca współczesna forma artystyczna i oryginalny pomysł. 
Obie wyróżnione prace ze względu na niewielkie rozmiary, trwałość, możliwość powielania i walory użytkowe mogą doskonale pełnić funkcję pamiątki regionalnej.

Podczas finału konkursu zaprezentowanych zostało 30 wybranych przez Komisję Konkursową prac, które będzie można oglądać na wystawie pokonkursowej, która odbędzie się w dniach 14-18 kwietnia br. w Bibliotece i Ośrodku Animacji Kultury Gminy Gołcza.

W czasie uroczystości, oprócz prac konkursowych można było podziwiać prace koronkarskie wykonane przez Sekcję Rękodzieła Artystycznego działającego przy BiOAK Gminy Gołcza. Ponadto Koła Gospodyń Wiejskich z Kamienicy, Chobędzy i Wysocic przygotowały degustację przepysznych wielkanocnych potraw, które zachwycały nie tylko smakiem, ale również wyglądem.