Uroczyste otwarcie Laboratorium Przyszłości

W dniu 29 września 2022 roku w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Gołczy odbyło się uroczyste otwarcie „Laboratorium Przyszłości”. W wydarzeniu udział wzięli m.in.: Wójt Gminy Lesław Blacha, Przewodnicząca Rady Gminy Monika Mrówka, Dyrektor ZEAS Krystyna Marczewska, Radny Gminy Jan Słaboń.

Zgromadzonych gości oraz uczniów szkoły przywitała Dyrektor Zdzisława Kyć, po czym zaprosiła do obejrzenia sali i zapoznania się z jej bogatym wyposażeniem oraz ofertą skierowaną do uczniów i nauczycieli. W czasie spotkania, uczniowie mieli okazję skorzystać z zestawów Lego education, by rozwijać swoje zainteresowania robotyką. Wykorzystali też zestawy kreatywne do tworzenia ozdób, robótek ręcznych. Goście zapoznali się z nowinkami technicznymi: sprzętem do filmowania, fotografowania i obróbki zdjęć, dostępnym oprogramowaniem, robotami do programowania, mikroskopami itd.  Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się drukarka 3D, którą można było zaobserwować w trakcie pracy oraz dowiedzieć się ciekawostek na temat jej działania i druku 3D.

Celem  inicjatywy, jaką są Laboratoria Przyszłości jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).

Środki na Laboratorium Przyszłości pozyskano  z Ministerstwa Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Wartość pracowni to 92.100 zł.