zmiany 09 12 2021

 

Gołcza laureatem Rankingu Samorządów Rzeczpospolitej 2014

Gmina Gołcza po raz kolejny została laureatem prestiżowego Rankingu Samorządów Rzeczpospolitej 2014. Wyróżnienie dla naszej gminy odebrał Wójt Gminy Lesław Blacha oraz Przewodniczący Rady Gminy Gołcza Andrzej Dziubka podczas Gali Finałowej Rankingu Samorządów Rzeczpospolitej w Warszawie.

Ranking ten jest ogólnopolskim plebiscytem, którego celem jest wybór najlepiej zarządzanych samorządów. Aby wyłonić najlepsze samorządy sprawdzano, które z nich dbają najbardziej o rozwój i standard życia swoich mieszkańców nie zapominając przy tym o bezpieczeństwie finansowym. Samorządy zostały podzielone na trzy kategorie: miasta na prawach powiatu, gminy miejskie i miejsko - wiejskie oraz gminy wiejskie. W pierwszym etapie rankingu wybrano samorządy, które najlepiej zarządzały swoimi finansami i jednocześnie najwięcej inwestowały. Dane, które brano pod uwagę pochodziły z Ministerstwa Finansów i dotyczyły wszystkich samorządów w Polsce w wybranych kategoriach. Po zakończeniu pierwszego etapu wyłoniona została lista samorządów, których finanse najlepiej odpowiadały kryteriom wyznaczonym przez kapitułę Rankingu. Do drugiego etapu w kategorii gmina wiejska zakwalifikowano 250 samorządów, do których następnie wysłano ankiety. Odpowiedzi na pytania oraz punkty z pierwszego etapu pozwoliły na ostateczny wybór najlepszych.

Gmina Gołcza w tym roku znalazła się aż na 30 miejscu wśród gmin wiejskich. Jest to bardzo duży awans w stosunku do poprzedniego roku, w którym plasowała się na 87 miejscu. Świadczy to o dynamicznym, szybkim, a zarazem zrównoważonym rozwoju gminy. Zaszczytnym jest tak wysoka ocena niezależnych ekspertów rankingu.