SIM ankieta

Link do ankiety tutaj

Owocne obrady V. sesji Rady Gminy Gołcza

Wręczenie listów gratulacyjnych nowym sołtysom oraz podziękowań tym, którzy ustąpili z wcześniej zajmowanego stanowiska, było jednym z najważniejszych punktów obrad V. Sesji Rady Gminy Gołcza, zwołanej w czwartek 26 lutego 2015 roku. Sesja ta miała szczególny charakter z jeszcze co najmniej jednego powodu – radni jednogłośnie podjęli uchwałę w sprawie nowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego 20. sołectw gminy Gołcza, nad którym żmudne prace prowadzone były od czterech lat.

Radni zasiadający w Radzie Gminy Gołcza byli jednogłośni co do każdego z projektów uchwał, nad którymi pracowano wczoraj (26 lutego 2015 roku) podczas obrad sesji. Nieprzypadkowo najwięcej uwagi poświęcono projektowi uchwały w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego 20. sołectw gminy Gołcza. Prace nad powstaniem nowego dokumentu oficjalnie rozpoczęto w lutym 2011 roku.  Głównym projektantem nowego Planu była mgr inż. Ewa Goras.

Jak podkreślał w krótkim wystąpieniu Wójt Gminy Gołcza Lesław Blacha, poprzedni Plan (z 2005 roku) był niedoskonały, a zastrzeżeń zgłaszanych do niego przez mieszkańców Gminy było już zbyt wiele. Podkreślmy, że podczas czwartkowej sesji radni rozpatrzyli i przegłosowali (z osobna) każdą z nieuwzględnionych uwag wniesionych do projektu Planu, widniejących w sporządzonym wykazie.

Co zatem uległo zmianie? Nowy Plan dopuszcza budowę dachów jednospadowych na budynkach gospodarczych wolnostojących oraz na garażach i zabudowie gospodarczej dobudowywanej do budynków mieszkalnych. Spadki połaci dachów zmniejszono do 25°. Usystematyzowano również odległość nieprzekraczalną linii zabudowy od dróg na odległości zbliżone do wskazanych w ustawie o drogach publicznych. Ustalano warunki zabudowy dla istniejących budynków znajdujących się na terenach niewyznaczonych jako budowlane. Ponadto: poprawiono treści legendy w obrębie sołectwa Żarnowica, ustalano stawki procentowe opłaty planistycznej, rozdzielono dotychczasowe tereny usługowe na usługowe i mieszkalno-usługowe, zweryfikowano działki posiadające obiekty budowlane wpisane do ewidencji zabytków Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie oraz ilość i przebieg dróg wewnętrznych KDW. Wskazano też osuwiska w Czaplach Wielkich. Grunty, które posiada Gmina, przekształcono na tereny mieszkalno – usługowe i sportowe. Nie sposób nie wspomnieć o poszerzeniu terenów cmentarza w Szreniawie oraz likwidacji terenu przeznaczonego pod cmentarz w Mostku, usunięciu stref ochronnych ujęć wody i oczyszczalni ścieków, czy wprowadzeniu zakazu nowej zabudowy na terenach rolnych oznaczonych jako R2.

Oprócz podjęcia uchwały w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, Rada Gminy Gołcza uchwaliła jeszcze 6 innych uchwał oraz przyjęła sprawozdanie z realizacji Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii za rok 2014. Radni opowiedzieli się za: powołaniem Rady Społecznej Samodzielnego Publicznego ZOZ w Gołczy - zasiądzie w niej 5. członków: Wójt Lesław Blacha (przewodniczący), Andrzej Dziubka, Stanisław Makola, Monika Kyzioł oraz Zbigniew Serwatka. Radni dokonali też wyboru Delegata do Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski. Został nim Stanisław Makola (zatąpi on byłego Przewodniczącego Rady Gminy Gołcza – Andrzeja Dziubkę). Ponadto Rada określiła dodatkowe kryteria naboru do oddziałów przedszkolnych i przedszkoli na terenie w naszej gminy, a także wprowadziła zmiany w budżecie Gminy Gołcza na 2015 rok oraz wyznaczyła nowych inkasentów należności podatkowych.