Lipcowa sesja Rady Gminy Gołcza

Szczególnym wydarzeniem wczorajszej sesji Rady Gminy Gołcza, która obradowała w tej kadencji po raz pięćdziesiąty było wręczenie nagród dla najlepszych uczniów ze wszystkich szkół z terenu gminy Gołcza. Wójt Gminy Lesław Blacha oprócz nagród dla uczniów wręczył także listy gratulacyjne dla rodziców. Wśród nagrodzonych znaleźli się uczniowie Szkoły Podstawowej w Gołczy: Jakub Marszałek, Jakub Pawlik, Marcin Gurdziel, Aleksandra Słonina, a także uczniowie Szkoły Podstawowej w Szreniawie: Aleksandra Kyzioł, Rafał Zioło, Patryk Filus, Zuzanna Czarnocka oraz uczennica Szkoły Podstawowej w Wysocicach: Dominika Radłowska. Natomiast najlepsze gimnazjalistki to Weronika Pogoda i Karolina Dzieża.

Osiągnięciami uczniów pochwalili się także dyrektorzy szkół. Na uwagę i pochwałę zasługują bardzo dobre wyniki egzaminów gimnazjalnych. Z części matematyczno – przyrodniczej gołczańscy gimnazjaliści uzyskali wyniki wyższe od średniej powiatu i także województwa. Z języka angielskiego uczniowie uzyskali wyniki o wiele wyższe niż średnia powiatowa i wojewódzka. Dyrektor Roman Dudek podkreślił, że gimnazjum w Gołczy znalazło się na drugim miejscu wśród wszystkich gimnazjów w województwie małopolskim pod względem ilości punktów z języka angielskiego w części podstawowej. Kończąc temat oświaty na sesji, wójt Lesław Blacha jeszcze raz pogratulował osiągniętych wyników, które są zasługą uczniów oraz nauczycieli, dyrektorów i rodziców.

W czasie obrad wysłuchano także informacji o działalności klubów sportowych i Akademii Piłkarskiej Gołcza. Na terenie gminy działają cztery kluby sportowe: „Strażak” Przybysławice, „Spartak” Wielkanoc – Gołcza, „Czapla” Czaple Małe oraz „Olimpia” Czaple Wielkie. Krótkie informacje na temat ich działalności przedstawili: Robert Golda („Strażak”), Paweł Pysz („Spartak”), Krzysztof Wypchał („Czapla”) i Leszek Bogacz („Olimpia”). Informacje na temat Akademii Piłkarskiej przedstawiła jej prezes Krystyna Marczewska. AP Gołcza na chwilę obecną zrzesza 99 zawodników, podzielonych na cztery grupy wiekowe: żaki, orliki, młodziki i trampkarze. Trenerami młodych adeptów są: Marcin Dudziński, Marek Machnik, Daniel Tomczyk, Szymon Wesołowski i Kamil Szarek. Akademia cieszy się wielkim zainteresowaniem i popularnością. Uczęszczają do niej chłopcy nie tylko z gminy Gołcza. Systematyczne treningi dla każdej grupy odbywają się dwa razy w tygodniu. Poza tym w weekendy młodzi sportowcy biorą udział m.in. w rozgrywkach ligowych lub turniejach, w których zajmują wysokie miejsca oraz nagrody indywidualne. Grupa Orlików w ostatnim sezonie rozegrała ok. 60 meczów. Grupa Młodzików wzięła udział m.in. w rozgrywkach w I Lidze Młodzików Podokręgu Krakowskiego. Na koniec sezonu uplasowała się na piątym miejscu wśród szesnastu drużyn. Wygrała też po raz drugi z rzędu Halowe Mistrzostwa Podokręgu Olkusz Młodzików. Drużyna Trampkarzy m.in. zajęła II miejsce w eliminacjach do Mistrzostw Polski Trampkarzy Piłkarska Kadra Czeka. Zadebiutowała w rozgrywkach II Ligi Podokręgu Olkuskiego zajmując 5 miejsce w tabeli. Adepci biorą również udział w wyjazdach na mecze Ekstraklasy oraz Reprezentacji Polski. Ponadto w ostatnim sezonie zorganizowano wyjazd na obóz sportowy oraz spotkanie w Gołczy z piłkarzami Caracovii Kraków.

Podczas sesji Rada Gminy podjęła uchwały w sprawie oddania w najem lokalu użytkowego w Gołczy, nabycia na mienie gminne nieruchomości położonych w miejscowości Przybysławice oraz zmiany w Budżecie Gminy Gołcza na 2014 rok. Sesję zakończyły interpelacje i wnioski.