Nowe oblicze gołczańskiej biblioteki

Z końcem roku zakończono remont biblioteki wraz z zagospodarowaniem placu wokół budynku i częściową wymianą wyposażenia.Wszystkie te prace wykonano w ramach projektu: „Remont budynku wraz z częściową wymianą wyposażenia Biblioteki i Ośrodka Animacji Kultury Gminy Gołcza im. ks. dra Jana Piekoszewskiego” w ramach Programu Wieloletniego Kultura + Priorytet „Biblioteka+ Infrastruktura Bibliotek.” Wartość całego projektu to 528 843 zł, z czego dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wynosi 396 632 zł, ze środków Województwa Małopolskiego 30 000 zł oraz dofinansowanie Gminy Gołcza 102 211 zł.

Mieszkańcy mogą już zobaczyć efekt wielomiesięcznych prac, które obejmowały m.in. izolację fundamentów i ścian piwnic, remont dachu, docieplenie całego budynku i wykonanie nowej elewacji, utwardzenie i wyłożenie kostką dojścia do budynku, wymianę okien oraz drzwi, wymianę grzejników i instalacji centralnego ogrzewania. Biblioteka zmieniła się nie tylko na zewnątrz. Wymieniono również wyposażenie i sprzęt komputerowy w Czytelni Komputerowej, regały na książki w oddziale dla dzieci i dorosłych, ladę czytelniczą, fotele, stoliki i różne drobne akcesoria. Ponadto wyremontowano łazienki i przystosowano je dla osób niepełnosprawnych. Nowy wygląd otrzymała również klatka schodowa.

Dużą niespodzianką dla mieszkańców naszej gminy jest zagospodarowanie placu wokół budynku biblioteki, gdzie zamontowano altanę, grill oraz ławeczki. Mamy nadzieję, że miejsce to będzie stanowić doskonałą alternatywę na spędzanie wolnego czasu z książką na świeżym powietrzu. W bibliotece czytelnicy będą mogli skorzystać z większej ilości tytułów czasopism i książek. Ponadto zapraszamy czytelników do korzystania z kursów komputerowych dla poczatkujących oraz dla seniorów, bibliotecznego klubu dla mam z małymi dziećmi, dwóch dyskusyjnych klubów książki, spotkań autorskich, konkursów, imprez okolicznościowych, zwiedzania ekspozycji zdjęć i obrazów, a także do odwiedzania czytelni prasy i unowocześnionej czytelni komputerowej. Cieszymy się, że nasza biblioteka zmieniła swoje dotychczasowe oblicze i stała się nowoczesną i przyjazną czytelnikom instytucją.